Ako nosiť manžetové gombíky.

Autor: Andreas Kreutz | 8.12.2014 o 9:00 | Karma článku: 10,70 | Prečítané:  8847x

Jedným z mojich najobľúbenejších pánskych doplnkov sú jednoznačne manžetové gombíky. Nosím ich každý deň a považujem ich za jeden z mála šperkov, ktoré si muž môže dovoliť nosiť.

Viete ako vlastne vznikli? Z historického hľadiska sú manžetové gombíky súčasťou pánskeho šatníka už niekoľko storočí, aj keď nie v takom prevedení ako ich poznáme teraz. Na začiatku boli výsadou kráľovských rodín a šľachty, ktorí si ich dávali vyrábať zo zlata a drahých kameňov. Konkrétne kráľ Ľudovít XIV, ktorý bol známy svojim pozitívnym vzťahom k šperkom, disponoval 150 kusovou kolekciou diamantových manžetových gombíkov.

Údajne prišla požiadavka na prvú košeľu s dvojitou manžetou, ktorá sa nosí s manžetovými gombíkmi, po vydaní románu Gróf Monte Christo od Alexandra Dumasa  v 19 storočí, v ktorom popisuje baróna Danglarsa ozdobeného elegantnými manžetami. To inšpirovalo francúzskych krajčírov k výrobe a začala sa písať história tzv. francúzskej manžety. Postupom času sa stali košele s dvojitou manžetou a manžetovým gombíkom charakteristickým prvkom moderného gentlemana.

Nosiť manžetové gombíky nie je žiadna veda, ale tu je zopár rád, ako to robiť štýlovo a nespôsobiť si pri tom žiadnu hanbu.

1/ Ak si chcete dať manžetové gombíky, potrebujete košeľu s dvojitou manžetou, resp. tzv. francúzskou manžetou. Tieto košele nie sú určené len na spoločenské udalosti ako si veľa ľudí myslí, ale môžete ich štandardne nosiť aj na bežný deň.

2/ Vyberte si manžetové gombíky podľa príležitosti. Napr. s perleťou, kryštálom či ónyxom sa výborne hodia k smokingu, alebo fraku na slávnostnú udalosť.

3/ Na bežný deň kľudne siahnite po pestrofarebných, ktoré dokážete zladiť napríklad s farbou kravaty, alebo hodvábnej vreckovky v náprsnom vrecku saka, prípadne farebnými ponožkami.

4/ Svoje hobby, či vášeň môžete navonok komunikovať aj výberom tematických manžetových gombíkov, ako sú golfové loptičky, vlajky, autíčka a podobne. Existujú aj krásne kusy pre milovníkov mechanických hodiniek, ktoré skrývajú či už celé hodinové strojčeky, alebo niektoré z ich súčiastok.

5/ Kombinujte manžetový gombík s hodinkami a šperkami. Zlato so zlatom, striebro so striebrom. Aj keď, videl som aj rôzne kombinácie zlatej so striebornou, prípadne aj s kožou a nevyzeralo to zle. Niekedy fungujú aj na prvý pohľad veci nekombinovateľné.

6/ Vyhnite sa tzv. kombinovaným manžetám, je to taký mačkopes. Ide o jednoduchú manžetu s klasickým gombíkom, ale na oboch stranách manžety má dierky, cez ktoré sa dá prevliecť  manžetový gombík. Beriem to ako skutočne núdzovú záležitosť.

7/ Osobitnou kapitolou sú tzv. stud sety. Tie sa používajú do špeciálnej smokingovej alebo frakovej košele, ktorej chýba na lége 4 až 5 gombíkov a namiesto nich má dierky. Do týchto dierok sa potom vkladajú ozdobné gombíky zo spomínaného setu v rovnakom dizajne s manžetovými gombíkmi.

Veľa ľudí zaujíma z akého materiálu sa manžetové gombíky vyrábajú. Telo býva vyrobené štandardne z mosadze, prípadne kovovej zliatiny s podobnými vlastnosťami alebo z ocele, či titánu. Mosadz je jednoduchšia na spracovanie, preto bývajú oceľové o niečo drahšie. Ich povrch je potom potiahnutý drahými kovmi ako irídium, ródium, alebo zlato, aby sa dosiahol dlhotrvajúci žiadaný vzhľad. Pri skutočne luxusných kusoch môže byť použité masívne striebro, zlato, alebo platina. Tu počítajte samozrejme s násobkami cien bežného manžetového gombíka.

Veľmi často sa gombíky kombinujú s emailom, kryštálmi, polodrahokamami, alebo napríklad aj muránskym sklom, kožou a drevom. Cena ostáva prijateľná a vznikajú naozaj zaujímavé kombinácie.
Pokiaľ chcete vlastniť skutočne exkluzívny kus, siahnite po drahých kovoch, ktoré sa zvyknú dopĺňať diamantami, zafírmi a perlami. Absolútnou špecialitou sú v tejto oblasti meteority, skameneliny alebo aj celý zlatý nuget.

Ak si predsa len nedokážete vybrať, existuje ešte jedna možnosť. Dajte si ich vyrobiť. Podľa vlastných predstáv tak na zápästí môžete nosiť napríklad aj rodinný erb alebo svoj monogram.

Dostali ste chuť? Mne sa pri tých všetkých možnostiach zdá už „obyčajná“ košeľa s jednoduchou manžetou a klasickým plastovým gombíkom akási nudná ;)

Andreas

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?