Ako si vybrať kvalitné topánky

Autor: Andreas Kreutz | 10.8.2015 o 9:00 | Karma článku: 8,87 | Prečítané:  5766x

Topánky sú časťou odevu, ktorá nesie najväčšiu záťaž. Nosíme ich denne a opakovane niekoľko desiatok až sto krát, kým doslúžia. Na čo si teda dávať pozor, ak si chcete kúpiť kvalitnú obuv?

Na úvod chcem povedať, že nasledujúce riadky nebudú o výbere športovej ani rekreačnej obuvi. Zameriam sa skôr na klasickú, elegantnú a nadčasovú topánku, ktorá sa dá nosiť na väčšinu príležitostí, do práce, prípadne na vychádzku. Skutočne kvalitné topánky vydržia aj celý život a dokážu zachrániť aj nie celkom vydarený outfit.  Zároveň vám ale nekvalitná obuv môže zničiť dojem aj z toho najúžasnejšieho obleku. Hovorí sa, že hodnota topánok by mala byť asi 1/3 až 1/2 z celkovej ceny toho, čo máte na sebe. Tak kreditku do ruky a  poďme nakupovať...

1. Všímajte si kvalitu kože.

Pri kožených topánkach je jasné, že základným kvalitatívnym parametrom bude práve kvalita kože. Spravidla sa na kvalitné topánky používa teľacina zo zvierat nie starších ako 1 rok. Európske manufaktúry ju chodia nakupovať často od chovateľov v Alpách, kde majú teľatá voľný výbeh, kvalitnú stravu a vzduch a kde je minimum plotov a ostnatých drôtov, na ktorých by sa mohli zraniť a znehodnotiť kožu.
Ako ale rozpoznať kvalitu? Prvotriedny materiál použitý na topánky nemá takmer žiadne viditeľné vady, čiže koža je celistvá, čistá, hladká a má rovnomerné zafarbenie. Takáto koža časom iba zreje do krásy a získava neopakovateľnú patinu.

Na obrázku hore sú topánky ušité z jedného kusa kože, tzv. Wholecut. Tento druh je veľmi náročné ušiť jednak z konštrukčného hľadiska, ale aj z hľadiska materiálového. Je nutné nájsť a použiť veľký kus kože bez jedinej chybičky.  Práve preto bývajú drahšie ako tie bežné modely.

Na kvalitné topánky sa používajú kusy z oblasti pliec a chrbta. Smerom dolu sa kvalita zhoršuje a najhoršia je oblasť brucha, tá je vyťahaná a od častého ležania pokrčená.
 

Vyskúšajte hmatom hrúbku kože. Hrubšia znamená síce zo začiatku nosenia menej komfortu, ale odvďačí sa dlhou trvanlivosťou. Tenká koža sa veľmi rýchlo vyťahá a zvráskavie.

2. Vyskúšajte ako vám sadnú

Nové topánky môžu byť na prvý pocit tvrdšie a potrebujú čas, aby sa prispôsobili nohe. U kvalitných topánok je to spôsobené práve pevnejšou, kvalitnejšou kožou, či odolnou koženou podrážkou. Netreba sa toho báť, len s tým treba počítať a neobúvať si nové topánky hneď na dlhú prechádzku. Malo by stačiť 3-4x ponosiť a všetko je OK. Toto ale samozrejme neplatí, ak vám strih danej obuvi jednoducho nesedí a už pri jej skúšaní cítite veľký diskomfort. Topánky si vyskúšajte v kľude, nechajte si ich na nohe pár minút a až potom sa rozhodnite, či sa v nich cítite fajn.

3. Vyhnite sa módnym výstrelkom a zvoľte radšej klasiku

Dobré topánky vás budú nosiť niekoľko rokov. Zabudnite preto na príliš extravagantné vzory, tvary a farby, ktoré sa vám o pár mesiacov znepáčia. Predstavte si, s akým oblečením ich skombinujete, na aké príležitosti si ich obujete a poraďte sa prípadne s odborným personálom. Ak zistíte, že pre takéto topánky vlastne ani nemáte využitie, vyberte si radšej iné.
 

4. Zistite ako sú konštruované

Prezrite si topánky a spýtajte sa obsluhy na ich konštrukciu. Ak vám nebude vedieť poradiť, choďte do iného obchodu. Topánky, ktorých podrážka a vrchná časť spolu nie je zošitá a sú spojené len lepidlom, neodporúčam kupovať. Sú síce lacnejšie, ich životnosť je ale otázna. Jedným z najlepších spôsobov šitia topánok je tzv. rámová konštrukcia (Goodyear Welted).
 

Tu je vrchná časť najprv prišitá k špeciálne tvarovanému pásu kože (rám), ktorý sa vinie okolo celej topánky. Až potom je na tento rám prišitá kožená podrážka. Medzi podrážkou a vnútornou stielkou sa nachádza vrstva z korkovej pasty. Táto pôsobí jednak ako izolácia a zároveň si do nej vyšliapete svoju vlastnú stopu, čím sa výrazne zvýši komfort nosenia. Veľkou výhodou je, že takto vyrobená topánka sa dá minimálne 2x kompletne rekonštruovať, čo znamená, že vám vydrží skutočne dlho a v konečnom dôsledku sa ich vyššia cena ukáže ako dobrá investícia.

Kvalitné topánky nie sú samozrejme lacné, ale sú tým, čo vás celý deň drží na nohách ;) Nezabúdajte preto na následnú starostlivosť. Kvalitný farebný krém dodá koži potrebnú vláčnosť a zafarbí prípadné škrabance. Vosk topánku vyleští a vytvorí ochranný film odolný voči poveternostným vplyvom.

Po nosení použite drevené napináky, ktoré vysajú vlhkosť a vyšponujú na topánke vrásky. Výrazne tým zvýšite ich životnosť. A nezabudnite, že aj topánky potrebujú oddych a preto nikdy nenoste ten istý pár 2 dni po sebe.

Dúfam, že vás tento blog navedie správnym smerom pri kúpe vašich ďalších topánok ;)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček Osmelené

Poľsko vyhlásilo vojnu ženám

Nejde len o potraty, ale o kontrolu nad telami a životmi.


Už ste čítali?